Polska Bibliografia Lekarska

     

 

Polska Bibliografia Lekarska: 1979-1990, od 1991 r.

Polska Bibliografia Lekarska tworzona przez Główną Bibliotekę Lekarską w Warszawie w systemie zautomatyzowanym istnieje od 1979 roku i jest podstawowym źródłem informacji o polskim piśmiennictwie medycznym. Zawiera informacje bibliograficzne dotyczące prac o tematyce medycznej autorów polskich, niezależnie od miejsca i źródła publikacji. Obejmuje około 220 tysięcy rekordów, z których większość oprócz opisu bibliograficznego posiada streszczenia w języku polskim i angielskim.

Wyszukiwanie w Polskiej Bibliografii Lekarskiej prowadzimy według różnych możliwości, np. hasła, autora, tytułu czasopisma czy dowolnego słowa opisu. Najczęściej szukamy według hasła (za każdym razem sprawdzamy, czy wpisane przez nas hasło znajduje się w indeksie bazy), według tytułu - dowolnego słowa (wpisujemy pojedyncze słowo w każdym z pól wyszukiwawczych, a najlepiej jedynie rdzeń słowa, aby program mógł dopisać końcówki) lub według słowa ze streszczenia polskiego (również wpisujemy pojedyncze słowo w każdym z pól wyszukiwawczych).

Polska Bibliografia Lekarska jest bazą bibliograficzną i podaje jedynie opisy bibliograficzne oraz streszczenia publikacji, jednak Biblioteka Medyczna prenumeruje większość polskich czasopism biomedycznych, dlatego istnieje duża szansa, że wyszukany artykuł znajdziemy w zbiorach Biblioteki. Spisujemy źródła interesujących nas artykułów i sprawdzamy zbiory tytułów czasopism w katalogu Horizon, a następnie wypożyczamy wybrane numery czasopism na ksero do Pracowni Kserograficznej Biblioteki.